Az Agrárminisztérium új támogatási lehetőséget hirdetett meg „Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon” címmel, amely 15 milliárd forintos keretösszeggel segíti a tanyai életminőség javítását.

A támogatási kérelmek benyújtására első körben 2025. szeptember 4. és 17. között nyílik lehetőség, további szakaszok 2025. október 1-jéig, illetve 2026 tavaszáig követik egymást.

A pályázat célja a tanyák fenntartható fejlesztése, alapvető infrastrukturális szolgáltatások – villamosenergia, ivóvíz, szennyvízkezelés – biztosításával. Emellett jelentős hangsúlyt kap a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése is, amely nemcsak a környezetvédelmet szolgálja, hanem hosszú távon csökkentheti az üzemeltetési költségeket.

Kik pályázhatnak?

A támogatási kérelmeket olyan magánszemélyek nyújthatják be, akik legalább fél éve életvitelszerűen a fejlesztéssel érintett tanyán élnek, és ott van bejelentett lakó- vagy tartózkodási helyük. A jogosult települések listája a pályázati felhívás mellékleteiben található.

Milyen fejlesztésekre lehet támogatást igényelni?

A támogatható fő tevékenységek az alábbiak:

  • Villamosenergia-ellátás fejlesztése: például napelemes rendszer telepítése vagy hálózatra csatlakozás.
  • Megújuló energia alkalmazása: napkollektoros rendszer, hőszivattyús fűtés, hűtés, használati melegvíz-ellátás.
  • Ivóvízellátás kiépítése: fúrt kút, háztartási törpe-vízmű, vízkezelő és -elosztó rendszerek, hálózatra csatlakozás.
  • Szennyvízkezelés: egyedi rendszerek, például oldómedencés létesítmény vagy tisztítómező.

Egy pályázatban több tevékenység is kombinálható. Az önállóan nem támogatható, de a főbb fejlesztéseket kiegészítő tevékenységek között szerepel például a műszaki ellenőrzés, próbaüzem, illetve az energiatárolók beszerzése is.

Nem támogatható tevékenységek:

Többek között járműbeszerzés, használt eszköz vásárlása, csapadékvíz-elvezetés kiépítése és a közcsatornára való csatlakozás nem számít elszámolható költségnek.


Mekkora összeg igényelhető?

  • Ivóvízellátást szolgáló beruházás esetén: legfeljebb 13 millió forint.
  • Egyéb fejlesztésekre: maximum 12 millió forint.
  • Kombinált pályázat esetén: akár 25 millió forint is elnyerhető.

A megújuló energia fejlesztésekre 80%, minden más esetben 95% lehet a támogatási intenzitás. A projektek finanszírozását két részletben lehívható, összesen 50%-os előleg is segíti, melyet önerő igazolása nélkül is igénybe lehet venni – ez jelentős könnyítést jelent a pályázók számára.

A részletes feltételek és a teljes pályázati kiírás elérhetők a kap.gov.hu oldalon.

Forrás: NAK

Indexkép: Shutterstock