Országos őzgida- és fészekaljmentési akcióprogram indult, amely hosszú távon segíti a vadon élő állatok védelmét a mezőgazdasági munkák, különösen a tavaszi kaszálások idején. A kezdeményezés az Országos Magyar Vadászati Védegylet drón szakbizottságának javaslatára valósul meg, amely a vadgazdálkodásban alkalmazott dróntechnológia lehetőségeit kutatja és népszerűsíti.



Összefogás a természetért

A program megvalósításához a Védegylet szoros együttműködést kezdett az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályával és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával. A mentőakciók koordinálását a Vadászkamara vármegyei Területi Szervezeteinek titkárai végzik, munkájukat a tájegységi fővadászok segítik. A cél, hogy a vadgazdálkodók és földhasználók együttműködésével biztonságban tudják a vadon élő kölyköket az első kaszálások idején.

Hőkamerás drónok a védelem szolgálatában

Az akciók során hőkamerás drónokkal pásztázzák a kaszálásra váró területeket, így derítik fel a fűben megbúvó őzgidákat. Ezeket az állatokat a vadászok biztonságos helyre viszik, majd a munkálatok után visszaengedik őket a természetbe. A program keretében lehetőség nyílik a megmentett gidák füljelzőkkel való ellátására is, amely segít nyomon követni életútjukat és további kutatásokat is támogat.

Önkénteseket is várnak

A szervezők nyitottak az önkéntes drónpilóták, civil szervezetek és magánszemélyek csatlakozására is. A közös cél: minél több őzgida és madárfészek megmentése, mielőtt a mezőgazdasági munkák veszélybe sodorhatnák őket. Fontos kiemelni, hogy az akciókhoz mindig szükséges a földhasználó és a vadászatra jogosult előzetes engedélye!



Ez a program példaértékű összefogást jelent az állatvédelem, a technológia és a mezőgazdaság között – egy újabb lépés a fenntartható és felelős természethasználat felé.

Forrás: Országos Magyar Vadászati Védegylet

Indexkép: dr. Bleier Norbert