Országosan jellemző a csapadékhiány, a forró nappalok és a helyenként élénk északkeleti szél, amely csak fokozta a talajok kiszáradását. Bár a száraz idő nem kedvez a legtöbb gombás fertőzésnek – így némileg csökkent a fertőzési nyomás –, a növények vízhiányos állapota egyre aggasztóbb képet mutat. A kártevők viszont szívesen fogyasztják az érésben lévő lédús gyümölcsöket, ezzel sürgetővé téve a betakarítást.
A szántóföldi növényeinken a legszembetűnőbb a vízhiány
A kukorica- és napraforgóállományok egyre jobban szenvednek az aszálytól. A korábbi vetések még jobban viselik a szárazságot, de a később elvetett táblákon már végzetes károk is előfordulnak. A szárazság következtében az érési folyamatok felgyorsultak. A legtöbb helyen már be is fejeződött az őszi árpa betakarítása, és megkezdődött az őszi búza és repce aratása.
1. ábra: A katicák jelzik a levéltetvek jelenlétét – fotó: Lepres Luca
A napraforgóállományok a virágzás időszakába léptek, a jövő héten országszerte várható a teljes virágzás.
A levéltetvek jelen vannak, főleg a tányérok környékén, de egyelőre ez a kártevő nem fenyeget komoly kártétellel. Fontos felhívni a figyelmet, ha mégis rovarölő szer használatára kerül sor, alkalmazzuk a méhkímélő technológiát, hogy elkerüljük a méhek pusztulását. A méhkímélő technológia célja, hogy a rovarölő szerek kijuttatása a méhek aktív időszakán kívül, esti órákban történjen, kizárólag méhekre nem veszélyes vagy engedélyezett készítményekkel. A mezei poloskák betelepedése folyamatos, de gyenge mértékű károsítás jellemző.
A levélbetegségek közül az alternáriás levél- és szárfoltosság elsősorban az alsó leveleken jelentkezett, viszonylag lassú terjedéssel. A szeptóriás levélfoltosság viszont már több levélemeletre is kiterjedt, mely gyakran egybefüggő levélszáradást okoz. Ez könnyen összetéveszthető a forróság miatt felsült alsó levelekkel. A tányérbetegségek elleni megelőző kezelés időszerűvé válik a következő napokban.
A kukoricaállományok többsége jelenleg 8–12 leveles állapotban van, néhol már közelít a címerhányáshoz. A kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke rajzása alacsony szintű. Az első nemzedék kártétele egyelőre szórványos. A már learatott gabonatáblák felől a vetésfehérítő bogár imágói nagy számban vándorolnak a kukoricára, ahol azonban eddig csak gyenge kárt okoztak.
Későn vetett táblákon viszont a levéltetvek már jelentős egyedszámban is megjelentek. A következő napokban várható meleg, csapadékszegény idő elősegítheti a levéltetvek és a molyok további erősödését. A kukoricabogár imágók intenzív rajzása miatt a sárga ragacslapok kihelyezése most különösen fontos. A kukoricabogár esetében a védekezési küszöb: 2–3 imágó növényenként, illetve ha a sárgalapokon heti 10–15 imágó is megjelenik.
A gyümölcsösökben is megmutatkozik a jelentős csapadékhiány. A légköri aszály miatt éretlenül hullnak a földre a kajszibarack gyümölcsei, de a fán lévő gyümölcsök sincsenek biztonságban, mert a madarak előszeretettel lakmároznak azokból.
Szilvában a szilvamoly rajzása tovább emelkedik, a védekezés még aktuális, különösen a kelő, de még be nem befurakodott lárvák ellen. Az Alföldön már megkezdődött a korai fajták szürete, így figyeljünk a növényvédőszeres kezelések élelmezés-egészségügyi várakozási idejére.
A cseresznyelégy rajzása csökkenő, de a kései fajták még veszélyben vannak. A száraz talaj nehezíti a lárvák bábozódását, azonban a moníliás fertőzések száma megnövekedett, főként a már érésben lévő gyümölcsökben. A betakarítást ezért nem érdemes halogatni.
A sztigminás és blumeriellás levéllyukacsosodás fertőzés a száraz időjárási viszonyok miatt nem változott jelentősen, de betakarítást követően szükség lesz a minél előbbi lombkezelésre.
Az almásokban a varasodás és a lisztharmat fertőzési nyomása egyelőre nem növekedett jelentősen, de a párás és napos idő kedvező lehet a fertőzések fellángolásának. A lisztharmat tünetei főként a lombon jelentkeznek, a gyümölcsök egyelőre kevésbé érintettek. A takácsatkák – különösen a piros gyümölcsfa takácsatka és a közönséges kétfoltos takácsatka – viszont intenzív felszaporodást mutatnak.
2. ábra: Borsó nagyságúak a szőlőbogyók – fotó: Lepres Luca
A szőlőben a bogyónövekedés folyamatos, a lombozat sűrűsége pedig indokolttá teszi a zöldmunkák – különösen a fürtzóna körüli levélritkítás, hajtásválogatás – elvégzését. Ezek a beavatkozások elősegítik a megfelelő légmozgást, csökkentik a mikroklíma páratartalmát, és javítják a permetlé-fedettséget, ami a kórokozók elleni hatékony védekezés kulcsa.
A száraz, csapadékszegény időjárás eddig mérsékelte a főbb szőlőbetegségek terjedését, ugyanakkor a virágzás idején kialakult elsődleges peronoszpóra-fertőzések tünetei több ültetvényben is észlelhetők. Friss fertőzések jelenleg még nem jellemzőek, de az enyhülő hőmérséklet és a páratartalom növekedése kedvezhet a peronoszpóra és lisztharmat másodlagos fertőzéseinek kialakulásához.
A bogyók védelme érdekében preventív védekezés javasolt, kontakt és felszívódó hatóanyagok kombinációjával, különös tekintettel a fürtzóna megfelelő fedésére. Célszerű a hatóanyagcsoportok rotációjára figyelmet fordítani a rezisztenciakockázat csökkentése érdekében. A védekezést tapadásfokozó használatával lehet még hatékonyabbá tenni.
Kiemelten fontos probléma az amerikai szőlőkabóca lárváinak megjelenése. Az L2 és L3 lárvák mellett már L4 lárvák is fellelhetők, amelyek aktívan terjeszthetik a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmát. A betegség tünetei már több ültetvényben is megjelentek. A fertőzött tőkék azonnali kivágása és eltávolítása kulcsfontosságú a további terjedés megelőzésében.
A jelenlegi időjárási viszonyok ugyan csökkentették számos gombás betegség terjedését, ám az aszályos körülmények miatt a kultúrnövények stresszállapota fokozódik. Ez nemcsak a termés minőségét és mennyiségét veszélyezteti, hanem fokozza a kártevők és betegségek iránti fogékonyságot is. Érdemes tehát folyamatosan figyelemmel kísérni a táblákat és ültetvényeket, időben elvégezni a védekezéseket, és különösen figyelni a méhkímélő technológiák alkalmazására is.
Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.
Forrás: Lepres Luca
Indexkép: pexels.com